გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ლანდშაფტის დიზაინი
|
სწავლების საფეხური
|
8კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა 32 / 32
განსაკუთრებული მიდგომების
საჭიროების მქონე მოსწავლეები (შეზღუდული შესაძლებლობის-2, სასწავლო პროგრამაში ჩამორჩენილი ბავშვები-2
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ეს გაკვეთილი აქტუალურია იმით, რომ ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს ცოდნისა და უნარ-ჩვევების დაუფლებაში.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები:
პრაქტიკული და საკომუნიკაციო
უნარ- ჩვევების განვითარება, წინარე ცოდნის გამოყენება, მომდევნო საკითხებზე დინამიურად გადასვლა, ცოდნის ინტეგრირება, ლანდსაფტური
დიზაინის პრინციპეპის შესახებ
მსჯელობა, კრიტიკული აზროვნება და შემოქმედებითობა.
შედეგები:
გეგმავს
შესასრულებელ სამუშაოს თანმიმდევრობას;
ქმნის გარემოს დიზაინის ესკიზებს / ინტერიერი, ექსტერიერი, სკოლის ეზო, პარკი,დასხვ./;
ქმნის ლანდშაფტის დიზაინის
მარტივ ესკიზს;
ანაწილებს გუნდში
ფუნქციებს და მოვალეობებს;
ითვალისწინებს და იყენებს
გუნდელის შესაზლებლობებს და პოტენციალს;
მსჯელობს ნახატში გამოსახულ
ობიექტის კომპოზიციურ განაწილებაზე;
ამოიცნობს ხელოვნების
ნიმუშის ეპოქალურ ნიშნებს;
ადარებს ერთმანეთს სხვადასხვა
ეპოქისა და კულტურის ხელოვნების ნიმუშებს და მსჯელობს მათ საერთო და განმასხვავებელ ნიშნებზე;
მსჯელობს, თუროგორ აისახა
სხვადასხვა კონტექსტი / ისტორიული, რელიგიური, ეკონომიკური თუ პოლიტიკური/ ხელოვნების ნიმუშისმხატვრულ მხარეზე.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები გონებრივი
იერიშის მეთოდით გაიხსენებენ არქიტექტურის ერთ-ერთ სახეობას- ლანდშაფტურ
არქიტექტურას, გაავლენენ პარალელებს გაკვეთილის თემასთან და
მივლენ დასკვნამდე, რომ ლანდშაფტური დიზაინი ბაRის, პარკის, სკვერის და ა.შ. გეგმარებას გულისხმობს.
მოსწავლეები საუბრობენ ტრადიციული იაპონური
ბაRის თავისებურებებზე, იმ შთაბეჭდილებებზე,
რომლებიც მიიღეს ლანდშაფტის დიზაინის რომელიმე ნიმუშის ხილვისას.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა,
წერითი სამუშაო
შეფასების ტიპი : განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ინდივიდუალური, ჯგუფური
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
რესურსი: სახელმძღვანელო,
ფორმატი, ფანქარი, სხვა მასალა: კომპიუტერების რაოდენობა, კომპიუტერული
პროგრამა (MS Word, PowerPoint და ა.შ.)
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
გაკვეთილის მსვლელობა : აქტივობა 1 /10წუთი/
აქტივობა 2 /15წ./
აქტივობა 3/20წ/
მოსწავლეების
ორგანიზება(ინდივიდუალური/ წყვილებში/ჯგუფებში/მთელ კლასთან მუშაობა).
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий